Inspirace a motivace Všechny články

15 nepříjemných věcí, díky kterým nebudeš litovat svého mládí

Když cítíš, že je něco špatně, měj dostatečnou odvahu na to, abys to řekl.

Kolikrát se ti stalo, že někdo říkal něco, s čím jsi absolutně nemohl souhlasit, co pro tebe bylo až nemorální, nespravedlivé, prostě špatné, ale neřekl jsi vůbec nic? Možná jsi nechtěl daného člověka zranit. Možná jsi prostě neměl odvahu za svým. Je na čase naučit se věřit svým názorům a nebát se je vyjádřit, i když tím způsobíš trable.

Když cítíš, že je něco přesně tak skvělé, jak si přeješ, měj odvahu neutéct od toho.

Paradoxní vlastnost, kterou oplývá mnoho z nás. Když už se ti povede něco úžasného, něco významného, něco z čeho máš nesmírnou radost… dostaneš tam někde hluboko v sobě strach, že to zas nevyjde. Že tě to zase zraní, že ti to ublíží. A proto začneš prchat, rychle, rychle, co nejdál! Uvědomuješ si, jaká je to obrovská škoda?

Rozhodni se, co pro tebe má skutečný význam, a do toho investuj svůj čas (nebo peníze).

Kolik času a energie často investujeme do věcí, které nás vlastně nezajímají, to je k zamyšlení. Chodíš už roky na fotbal, ale vlastně tě to vůbec nebaví? Klavír? Němčinu, i když ji nesnášíš? Co ještě děláš? Máš to vážně rád? Přemýšlej o tom.

Přemýšlej nad tím, kým bys byl nebo co bys dělal, kdyby neexistovaly sociální sítě, kde se můžeš s každým srovnávat.

Lidi si často určují budoucí cíle, kterými chtějí trumfnout ostatní, ale sami o sobě by o takové věci ani nestáli. Můžou to být drahá oblečení, značkové hodinky, obrovské svaly, bůhvíco. Opravdu to chceš? Chtěl bys to i bez sociálních sítí, kde to pak můžeš ukázat?

Neber věci tak vážně.

Důležité! Fakt. Přemýšlej o tom, cos bral vážně před 10 lety. Přijde ti to dnes tak vážné? Dost možná ne. Zkus na to koukat s větším nadhledem, později to oceníš. Budeš se navíc snadněji prodírat životem.

Nesnaž se znát na všechno odpověď. Raději se snaž žít tak, jak opravdu žít chceš.

Nemusíš být za každou cenu ten, co má pravdu, co nechybuje, co nedosahuje selhání. Radši jdi po tom, po čem toužíš, i kdyby to mělo znamenat neúspěch. Vždyť z neúspěchu se člověk učí úplně nejvíc. To je hlavní.

Čti knihy.

Knihy jsou nekonečnou zásobárnou vědomostí a inspirace. Všichni nejúspěšnější lidé historie mají společnou vlastnost: čtou hodně knih. Třeba nečtou úplně romány, ale čtou hodně motivačních, vzdělávacích, self-help knížek a podobně. Čti přinejmenším knihy z oboru, o který se zajímáš, ať už jsou to sporty, psychologie, podnikání, cokoliv.

Žij natolik, aby tě smrt nemohla o nic připravit.

Jednou – za hodně dlouhou dobu – ti totiž bude úplně ukradené, kdo si co myslel o tobě, tvých nápadech nebo o tom, co děláš. Žij pro sebe, ne pro ostatní.

Neodstřihávej od sebe lidi. Nauč se udržovat přátelství a dobré vztahy, buď k lidem milý a važ si jich.

Neber lidi na lehkou váhu. Je s nimi větší zábava, než být úplně osamocený. Někdy jsme na ostatní zbytečně hrubí. Je dobré se nad tím někdy zamyslet a třeba se dodatečně někomu omluvit. Jiná věc je to ovšem s lidmi, kteří nás stahují dolů a způsobují nám utrpení. Těch bychom se naopak zbavit měli.

Požaduj od ostatních, aby k tobě byli upřímní. Žij upřímný život a nespokoj se s povrchností.

Někdy člověk pozná, když mu někdo lže. Když někdo předstírá, nebo se snaží zavděčit. Jak často mu to ale „vpálíš“ do ksichtu? Jak často se domáháš pravdy? Asi moc ne, raději to necháš být. Zkus někdy donutit lidi, aby k tobě byli přímí. Vždyť si to zasloužíš.

Pochop sám sebe.

Ne nadarmo se říká, že „milujeme na lidech to, co milujeme sami na sobě, a nenávidíme na lidech to, co nevidíme sami v sobě“. Poznat sám sebe patří mezi nejdůležitější věci v životě, protože ti to umožní žít život naplno a hlavně dosáhnout štěstí.

Domov je tam, kde si ho TY uděláš.

Nauč se být šťastný tam, kde teď jsi. Pokud to nedokážeš, nic tě šťastným neudělá – žádný nový partner, láska, práce nebo bydlení. Štěstí nelze dosáhnout, štěstí „prostě je“. V přítomnosti.

Nauč se hospodařit s tím, co máš.

I ti, kteří vydělávají obrovské peníze, někdy žijí na kraji finanční propasti a dluhů. Proč? Protože jsou zvyklí žít přesně na hranici toho, co si mohou a nemohou dovolit. S každou korunou, kterou máš v ruce, určuješ svoji finanční budoucnost.

To, čeho dosáhneš, není tolik důležité jako cesta, kterou při tom ujdeš.

Pamatuj na to, že jakmile dosáhneš svých cílů, budeš sice chvíli nadšen, ale co potom? Za chvíli tě to omrzí. Nejvíc si člověk užívá cestu k cílům, i když je plná problémů. Je to právě o té snaze, úsilí, píli. Oceňuj každý okamžik, protože je pro tebe svým způsobem lekcí.