Láska a vztahy Všechny články

Máš zlomené srdce? Přečti si tohle

Cítíš teď obrovskou bolest. Něco je v tobě zničené, zlomené. Moc dobře vím, jak intenzivně se teď cítíš, a nebudu předstírat, že si nedokážu představit ten pocit, kdy se tvoje nitro svírá v krutých bolestech. Je to velké klišé a slyšela jsi to mnohokrát, ale teď si opravdu musíš uvědomit tohle – budeš zase v pohodě.

Je v tobě něco, co dokáže vzít tuhle strašnou bolest a proměnit ji v něco magického, v něco velkého. Připrav se na jednu věc. Čas bude tvůj nejhorší a nejkrutější nepřítel, protože se bude zdát, že utíká neuvěřitelně pomalu. Každá minuta jako by trvala měsíc. A všechno ti bude připomínat minulost. Na druhou stranu bude čas tvým nejlepším přítelem. Protože právě on zhojí všechny rány. Dříve nebo později přijde den, kdy už si nevzpomeneš. Pak tě to samo překvapí, jak samovolně to nakonec odešlo.

Co ale teď s životem?

Máš na výběr. Buď budeš sedět a litovat se. Nebo se chytneš za vlasy a vrhneš se do života. Osobně mi přijde lepší to druhé. Je to první krok, jak se zahojit, jak se stát znovu celistvou osobností. Nemusíš nikam utíkat. Stačí jen udělat první kroky. Musíš se prostě pohybovat vpřed a nehledět už dál do minulosti. Zakaž si vzpomínat! Na vzpomínky bude ještě spoustu času, ale až budeš sama se sebou vyrovnaná a budeš myslet objektivněji.

Chci, abys věděla, že to bude bolet. Nemůžeš se tomu vyhnout, proto to raději přijmi již teď jako svoji lekci. Nelze tomu utéct jídlem, nelze se utopit v alkoholu, v kamarádech, v koníčcích. Tohle všechno dokáže pomoct jako krátkodobá úleva, ale neodstraní to problém úplně. Tvé pocity se vždy budou vracet zadními vrátky. Proto chci, abys to teď přijala jako nevyhnutelné. Stejně tak si ale uvědom, že je to právě ta bolest, skrze kterou se stáváš silnější. Ta bolest tě krystalizuje jako osobnost.

Důležité: pokud udržuješ kontakt s ex partnerem, okamžitě přestaň. Není žádné jiné cesty. Všechno odstřihni. Stejně tak se zbav všeho, co ti ho připomíná. Bude to jen horší. Všechno vyházej nebo důkladně schovej. Změň si třeba účes. Zůstávat s ním jakkoliv v kontaktu tě bude strhávat zpět, proto to nikdy nikdy nikdy nedělej. Alespoň pro zatím, než budete oba připraveni spolu dospěle mluvit.

Než tě bolest přejde (a ona přejde!) nezapomínej, kdo jsi. Máš v sobě plamen, který je schopen překonat zcela vše. Pouze teď je trošku udusán a uvržen do zapomnění. Musíš odhodit všechen ten odpad, který se na tobě za tu dobu usadil, a znovu ho pro sebe osvobodit. Vzpomeň si na ty doby, kdy jsi byla šťastná jen tak, kdy jsi dělala věci, co jsi měla ráda, kdy jsi třeba malovala, zpívala nebo tančila. Prostě a jednoduše proto, že tě to bavilo. Ne proto, abys na někoho dělala dojem, nebo aby sis připadala důležitější.

Osvoboď v sobě znovu tuto bezdůvodnou radost. Dělej to, co tě baví, s kýmkoliv tě to baví. A neměj žádné pocity viny či pochybnosti. Prostě se celá svěř přítomnému okamžiku. Zvedni se ze svého popela jako pták Fenix. Uvidíš, že to půjde.