Inspirace a motivace Všechny články

Nauč se, jak opravdu žít

Někdy jsi možná mrzutý, naštvaný, máš blbý den, třeba se ti prostě nic nechce. Jenom se tak povalovat v posteli a nemít žádnou energii, pouštět si filmy a seriály může být v tu chvíli vrcholem tvého dne. Věř mi ovšem, takhle nechceš trávit svůj život. Nechceš se jednoho dne probudit a uvědomit si, že jsi promarnil tolik let. Stovky a tisíce hodin volného času pro nic. Protože ono, dříve nebo později, se těch pár hodin denně nicnedělání nahromadí v pěkný balík.

Mám nápad. Příště, až nebudeš mít nic na práci, zkus přemýšlet nad tím, co jsi vždy chtěl umět. Co by to mohlo být? Jakmile na to přijdeš, můžeš jít a začít se to učit. Přeci jen jaká je nejčastější výmluva, chceme-li něco dělat? „Nemám čas se to naučit.“ Kecy! Každý má trochu volného času. Jsou to právě ty momenty, kdy jen tak posedáváme, kdy můžeme začít s něčím významným.

Možná tě nic takového nenapadá. Pak jsi ale třeba dřív chtěl něco udělat. Možná začít psát knihu. Založit si blog. Malovat. Vymyslet texty k nějaké písničce. Třeba už dlouho chceš začít cvičit, ale nebyl čas. Tak hurá! Teď máš příležitost.

Ono se to nezdá, ale jakmile člověk nemá jasně dané cíle nebo určité představy o tom, co by chtěl dělat, čeho dosáhnout, čím se stát a podobně, pak je jednoduché úplně ztratit směr v životě. Jen tak se potloukat. Tak se ale chová většina lidí a to ty nechceš. Vždyť nejsi průměrný, ne? Je v tobě víc. Ty chceš opravdu něco dokázat.

Přemýšlej o tom. Protože poflakovat se ve chvíli, kdy máš volný čas, to je jen zvyk. Je to jednoduché a dělá to většina lidí. Ale zvyky se dají změnit. A měly by se měnit, jakmile neslouží tomu nejlepšímu v našem životě.

Příště, jakmile ti třeba vypadnou nějaké jiné plány, a ty budeš mít volný víkend, neuvěř svému nutkání, který říká: „Tak nic, tak aspoň budu doma odpočívat u noťasu.“ Vždyť ze svého víkendu můžeš stejně udělat něco hodnotného! Můžeš se věnovat četbě knih, které jsi tak dlouho chtěl číst ale odkládal. Můžeš si pořádně zacvičit, můžeš si jít zaběhat, do posilovny. Můžeš třeba vařit, naučit se nějaký nový recept. Nebo zajít do kina.

Jasně, spousta lidí by ohrnovala nosem, protože by jim bylo divné tyhle věci dělat sám. Ale cožpak pořád někoho potřebuješ, abys byl šťastný? Dělat si věci po svém, zabavit se, najít si naplňující činnosti – to všechno lze naopak nejlépe, když jsi sám! Být sám může být obrovský dar.

Prostě si najdi způsob, jak trochu vykročit z toho, na co jsi zvyklý. Objevuj pro sebe nové věci, činnosti, lidi. Přestaň jen tak existovat. Začni žít. Stačí tak málo a budeš si pak říkat, jak je možné, že jsi takhle nežil vždy.