Láska a vztahy Všechny články

Nenajdeš lásku, dokud nebudeš připravená

Ať už se snažíš sebevíc, ať už hledáš kdekoliv, ať už dáváš šanci komukoliv… pravda je možná krutá: nenajdeš lásku, dokud na ni nebudeš skutečně připravená.

To neznamená, že bys s někým nemohla prožít úžasné časy. Nebo že se s někým nebudeš cítit naprosto skvěle. Možná ho budeš držet za ruku v těžkých chvílích, kdy bude pociťovat strach a frustraci, možná ho povzbudíš a inspiruješ k obrovským výkonům. Možná si dokonce budete povídat celé hodiny a hodiny a vůbec se vám nebude chtít jít spát. Svoji společnost si budete neuvěřitelně užívat.

Kdesi v koutku tvé hlavy bude ale stále ten starý, známý pocit. Pocit, že můžeš o tohle všechno přijít, pocit, že si to musíš uhlídat a kontrolovat, aby to jen tak nezmizelo. Ten pocit, který se zdá být zdravý důsledek lásky, ale ve skutečnosti se jedná o velmi dobře skrytý strach. Strach, že vás druhý člověk nakonec odmítne. Strach, že vás ten člověk opustí a vy nebudete chápat proč.

Je to právě tento strach, který vás vnitřně ruinuje. Vždy, když nejste delší dobu spolu, vždy, když ti nenapíše, vždy, když nevíš, co zrovna dělá nebo s kým se baví. Strach, který ruinuje nejen tebe, ale nakonec zruinuje i váš vztah.

Protože ještě nejsi na lásku připravená.

Před tím, než budeš schopná zažít opravdu úžasný vztah – vztah, který zastíní všechno, co jsi doposud zažila – se nejdřív musíš dát dohromady. Možná ti nepřipadá, že by s tebou bylo něco v nepořádku, ale fakt je ten, že vyžaduješ lásku. Aktivně ji vyhledáváš jako žíznivý člověk hledá vodu na poušti. Stejně jako on ale i ty všude vidíš pouze fata morganu, tedy iluzi.

Lásku, kterou hledáš v jiných lidech, totiž musíš nejdříve vyhledat v sobě. A možná, že to ani není správné slovo. Vyhledat… Jak lze lásku v sobě vyhledat? Spíš než to je možné ji postupně vypěstovat. Je třeba dostat se hluboko do sebe a zjistit, kým vlastně jsi. Protože ty se teď bojíš toho, co a kdo jsi.

Musíš najít cestu, jak si užívat sama sebe a svoji samotu. Samota je totiž ideální příležitost pro sebeobjevování, pro pronásledování vášně, pro následování vašich snů a cílů. Že nevíš, co je tvá vášeň? Nemáš žádné sny a cíle? A to sis myslela, že s tebou nic v nepořádku není?

Nastal čas zkoušet nové věci. Potkávat nové osoby. Vykračovat ze zóny pohodlí. Jedině tak objevíš, co v životě opravdu chceš, čemu přikládáš největší váhu, kdo nebo co je pro tebe opravdu důležité.

Jakmile budeš šťastná tak, jak teď jsi, jedině pak budeš připravená na skutečný vztah. Jednoduše proto, že ho již nebudeš potřebovat. A díky tomu bude lepší než jakýkoliv jiný, co jsi doposud zažila.