Láska a vztahy Všechny články

Nepotřebuješ ho, abys byla úplná

Vím, co si teď myslíš. Vím, nad čím dumáš celé hodiny – před spaním, po probuzení, o svačině či obědu, kdykoliv máš trošku volno. Znám moc dobře tvé pocity, vím, jak si připadáš právě teď. Vím, jak moc ti chybí jeho úsměv, díky kterému sis připadala šťastná. Ruce kolem tvých ramen, díky kterým sis připadala tak v bezpečí.

Pravda je ale odlišná. Ve skutečnosti potřebuješ jen a jen sebe, abys byla opravdu šťastná. Nic víc. 

Ano, zní to jako tisíckrát opakované pravdy, které ti předkládají přátelé, rodina, všichni. V současné chvíli se nezdá být nic tak daleko od pravdy jako právě tohle prohlášení. Máš možná teď chuť tohle přestat číst, protože to tak silně nesouhlasí s tím, co cítíš ve svém nitru.

Všichni jsme byli na tvém místě. Ne jednou, ne dvakrát. Pravděpodobně si tímto člověk projde hned několikrát v životě. Bůh ví, možná to není poprvé, ani naposled, co se ti tohle děje. Ten pocit, kdy on znamenal obrovskou část celého tvého světa, ale náhle je pryč napořád. Bylo to jako krásný sen, dokud se to neroztříštilo na milion kousků.

Důležité je uvědomit si, že jsi nejspíš už zapomněla, jaké to je – být prostě sama sebou. Bez čehokoliv vnějšího. Kým jsi bývala? Co jsi bývala? Co tě bavilo, jaké byly tvé vášně a koníčky? Jaké byly tvé sny a cíle?

Možná už si to opravdu ani neuvědomuješ, možná už jsi úplně zapomněla. Tolik jsi ztratila svoji identitu v jeho náručí.

Ale neboj se ničeho. Všechno zase získá své místo a všechno bude zase v pořádku. Vím to, všichni jsme si tím prošli.

Kousek po kousíčku začneš zase objevovat to, kým opravdu jsi. Začneš se více vídat se svými přáteli. Možná se zase vrátíš ke svým koníčkům. Možná budeš mít náhle touhu zkoušet nové věci – nové koníčky, nové činnosti, nová dobrodružství. Potkáš spoustu nových lidí, stačí jen tak málo. Vykročit ze dveří a vrhnout se do světa.

Nebude to snadné a rozhodně to bude ještě chvilku bolet. Ale časem se dáš dohromady. Časem začneš být ráda jen sama se sebou. A ve chvíli, kdy budeš mít zcela naplněný život, který si budeš opravdu užívat, pak teprve poznáš, co to znamená, se do někoho opravdově zamilovat. Protože tehdy, jakmile budeš žít šťastně a naplněně, již na kilometry daleko poznáš toho pravého.

Ale do té doby se musíš snažit. Musíš se snažit pracovat sama na sobě. Především na objevování sebe sama. Co jsi vždy chtěla zkusit, ale neudělala to? Přemýšlej. Teď je nejvyšší čas vykročit ze své zóny pohodlí a rozšířit si obzory. Rozšířit si ten pojem „já“ a zjistit, co vše se v tobě skrývá.

Bolesti z rozchodů se nikdo z nás opravdu nevyhne. Je to jeden z nejhorších ale zároveň nejvíce posilujících zážitků, jakých se ti může dostat. Opravdový křest ohněm. Ale budeš-li silná, vyjdeš z této bolesti jako opravdový a úplný člověk, aniž bys potřebovala cokoliv nebo kohokoliv.