Inspirace a motivace Všechny články

Nevyšlo to? Přečti si tohle

Něco ti nevyšlo, cítíš se špatně, cítíš se jako lůzr? Uvědom si těchto pár věcí.

Je v pohodě být smutný, naštvaný, brečet.

Jak vyrůstáme, všichni kolem nás říkají: „Neplač. Nebreč. Silné holky / silní kluci nebrečí.“ A tak si časem spojíme smutek s něčím negativním, s něčím, co by se mělo potlačit. Jakmile to cítíme, máme zároveň i pocit viny, takže se celý problém ještě mnohem víc zhoršuje. Je to jeden velký cyklus, ze kterého není cesty ven.

Víš co? Je to v pohodě. Každý se někdy cítí špatně. Každý je někdy smutný, brečí, je naštvaný, vzteká se, řve. To jsou prostě emoce, které nás dělají lidmi. Občas si tím projde každý. Přijmi to a nesnaž se proti tomu bojovat. Radši se vybreč nebo vybij svoji energii do polštáře. Pak se budeš cítit lépe.

Zase se to spraví. Zas se budeš cítit dobře.

V těch nejhorších chvílích se často zdá, že je konec. Zdá se, že celé tohle divadlo, celé to představení s názvem ŽIVOT končí a my prohráli. Hele, víš nejlépe, že to je blbost. Kolik takových neštěstí si už pamatuješ? Kolik zklamání a neúspěchů? Pravděpodobně jich pár bude. A stejně tu jsi, podívej, co všechno už máš za sebou.

Užij si to, že se teď cítíš mizerně. Protože to nebude trvat věčně. 🙂 Negativní emoce jsou velmi důležité, protože jen díky nim cítíme radost a štěstí. Kdybychom nevěděli, co je to smutek a zoufalství, neuměli bychom se pořádně radovat. Takže si to pořádně prožij, ono to za chvíli přejde. A pak budeš mít mnoho dalších pokusů. Život ti dává nové příležitosti stále: říká se jím zítřek.

Někdy můžeš upustit od svých cílů.

Je mi jasné, že to stálo hrozně práce. Hrozně snahy. Času, energie, možná i peněz. Ale někdy je lepší si uvědomit, že to nikam nevede. Raději než se s tím pořád trápit, uvědom si, že můžeš svoje cíle změnit. Vždyť je tu tolik věcí, kterých je možné dosáhnout, proč ztrácet nervy s jedním cílem, který nevychází?

Je to OK, je to v pohodě. Nemusíš se štvát s tím, že to vzdáš. Někdy je rozumnější prostě přestat, když to není pro nás to pravé, ořechové.

Máš mnoho pokusů.

Pokud ti nevychází něco, o co prostě stojíš, co nehodláš nikdy vzdát, pak si uvědom to, že snažit se můžeš neustále. Dokud dýcháš, dokud máš aspoň trochu energie. Dokud je v tobě aspoň jiskřička života. Tak to teď nevychází, no a co?!

Tento neúspěch může být naopak obrovským impulsem a motivací. Ukaž, co v tobě je! Ty to zvládneš. Jen se zakousni a nepouštěj. Sakra!

Když něco nevyjde, neznamená to, že je to neúspěch.

V naší společnosti máme oblíbenou mentalitu, která vypadá asi takto: cíle se nepodařilo dosáhnout = neúspěch = zklamání = lítost = stud. Vždyť je to však nesmysl, zamysli se nad tím, že cokoliv, co se ti v životě nepodařilo, ti přineslo cenné zkušenosti.

Ať už v práci, ve vztazích, ve volném čase. Cokoliv, co se nevydařilo, sebou neslo určitou lekci. A jsou to právě tyto lekce, které pomáhají utvářet nejvíce tvůj život. Uspět je snadné. To dokáže každý! Ale projít si neúspěchem, to chce odvahu.

Udělal jsi, co jsi mohl. A to stačí.

Nebuď na sebe přísný. Nikdy. I když něco nevyjde, pamatuj, že jsi se snažil. A o to jde, nic víc. Netrestej se za to. Pokus je to, co se počítá. To bohatě stačí! Pokusit se, to je mnohem větší úspěch, než nedělat nic. Dělá tě to silnějším.