Láska a vztahy Všechny články

Proč jsou krátké vztahy důležité, i když nevyjdou

Nejvíce vzrušující a proměnlivé období v životě člověka je bezpochyby to mezi 20. a 30. rokem života. Obrovské množství zkušeností, dobrodružství, lapálií, intenzivních citů a změn jsou základem pro to, jak bude vypadat zbytek života. Protože právě na těchto základech člověk staví svoji osobnost, určuje si své standardy a vnitřní hodnoty, které si chce ve svém životě udržovat.

A vztahy jsou právě to, co nám dává vůbec nejlepší příležitosti k vlastnímu rozvoji. Proč? Protože je to právě v hloubce, která se utvoří mezi dvěma lidmi, kdy vyplouvá na povrch to nejniternější. Ať už je to skutečná vášeň a láska, která byla třeba dlouho ukryta v našem nitru, tak jsou to i nejistoty a strach, před kterými se sami třeba dlouho skrýváme.

Díky těmto vztahům se nacházíme v jedinečné situaci. Můžeme se z nich totiž mnoho naučit. Je úplně normální, že ve dvacátých rocích života člověk střídá různé partnery, protože se učí, co mu skutečně vyhovuje. Učí se, co by si ve vztahu opravdu přál, učí se, co je schopen tolerovat a co naopak nesnese.

Někomu se stává, že potkává samé špatné partnery, kteří s ním nejednají s úctou, podvádějí a lžou. Více než o těchto partnerech to ale vypovídá o dotyčném člověku – nabízí se tu totiž otázka, jaké má asi vnitřní přesvědčení sám o sobě, když přitahuje takové partnery? Takový člověk nejspíš nemá příliš respektu k sobě samému. Špatní partneři jsou pak velkou lekcí a odrazem jeho samého. Mají ho naučit skoncovat s podceňováním a pochybováním o sobě.

Někomu se naopak stává, že potkává samé dobré partnery, ale pořád to tak nějak není „ono“. Derek Sivers, americký autor, jednou řekl, že pokud z něčeho nejste úplně u vytržení a plní nadšení, pak ta dotyčná věc zřejmě není pro vás pravá. A to samé se dá přenést samozřejmě i na vztahy. Pokud člověk není úplně nadšený ze svého partnera, pokud z něj nesálá veselí a radost, pak se nejspíš spokojil s něčím průměrným, jen aby nebyl sám. Pro takového člověka je lekcí nejspíše naučit se být šťastný sám o sobě, hledat své vášně a objevovat své nitro. Jakmile najde sám sebe, pak jedině najde partnera, který mu bude opravdu maximálně vyhovovat.

Ať už jste ve vztahu šťastní nebo ne, ať už jste teď single nebo randíte, přemýšlejte o všech vašich vztazích, kterými jste si prošli (i o těch, které teprve čekají), jako o příležitostech k učení se. Co jste se z nich naučili? O čem poučili? Je tu možná něco, co stále nechápete, ale to je jen další důvod, proč více hloubat a hledat odpovědi.

Nic se neděje jen tak, vše se naopak děje s určitým účelem, ač nám nemusí být zpočátku jasný.