Inspirace a motivace Všechny články

Tohle je skutečná sebeláska

Ať už si sama sobě říkáš, že jsi krásná, že jsi úspěšná, že jsi na sebe pyšná… Ať už na sebe do zrcadla koukáš se sebevětším respektem, obdivem, fascinací… Neznamená to zdaleka vůbec nic, dokud svá slova nepodložíš také činy. Sebeláska totiž není jen obdiv sebe sama. Je to také opravdová starost o sebe.

Dokud se ke svému tělu chováš jako ke kusu hadru, plníš ho jedy, nezdravým jídlem, drogami – alkoholem, cigaretami, kofeinem. Dokud sedíš u obrazovky dlouhé hodiny v kuse, líná cokoliv dělat. Dokud se neustále vracíš k lidem, kteří o tebe zjevně nestojí. Dokud pracuješ daleko víc, než je zdrávo, a zanedbáváš tak své blízké… To všechno je známkou sebedestrukce.

Když děláš to, co je potřeba, abys byla zdravá, plná energie a skvělé nálady, pravidelně cvičíš, chodíš na všechny důležité schůzky a nevymlouváš se sama sobě ani druhým, staráš se o to, aby i tvoje myšlenky byly v klidu a netrápila ses zbytečnými hloupostmi. To znamená starat se o sebe.

Rozhodně všechny tyhle věci neodsouváš na druhou kolej kvůli jiným lidem, protože si třeba myslíš, že by bylo sobecké starat se nejdříve o sebe a pak až o druhé. Nejsi sobecká, když se staráš o sebe na prvním místě. Není to sobectví, je to zdravé uvědomění. A pravda je dokonce taková, že nemůžeš pomáhat druhým lidem, dokud ty sama nemáš svůj život v pořádku.

Sebeláska a respekt k sobě znamená umět říct NE, když se opravdu necítíš něco dělat. Ať už je to v práci, doma, s přáteli. Znamená to opustit všechny toxické lidi v tvém životě, kteří tě akorát stahují ke dnu svými stížnostmi, pochybami, chorobně nakažlivou špatnou náladou. Je to o tom nedělat si falešné naděje, že se tito lidé změní, a nevymlouvat se na to, že už se přece znáte tak dlouho. Nechat je jít a vědět, že to je to nejlepší, co teď pro sebe můžeš udělat. Je to o tom důvěřovat si dostatečně na to, abys byla schopná dělat tato těžká rozhodnutí, i když ti trhají srdce.

Sebeláska znamená, že se přijímáš taková, jaká jsi. Nejsi dokonalá, nejsi perfektní, máš spoustu chyb. Stejně jako všichni ostatní mají své chyby. Spíš je to o tom dovolit si dělat všechny ty přešlapy, protože se z nich učíš.

Je to o tom vážit si své lidskosti a s nikým se nesrovnávat. Protože ty jsi jedinečná.