Inspirace a motivace Všechny články

Máš úplnou kontrolu nad svým životem, tak se tak chovej

Určitě znáš ten typ lidí, kteří si neustále na něco stěžují. Neustále o něčem pochybují, něco kritizují. Ničemu moc nevěří. Pravděpodobně si dokážeš vybavit, kdo z tvého okolí je takový. Takový typ lidí nikdo nemá rád. Tak proč se taky tak chováš?

Dobře, to je možná přehnané. Možná nejsi takový(á) jako oni. Ale je tu veliká šance, že s nimi sdílíš pár věcí. Vzpomeň si, kdy naposledy jsi si stěžoval(a). Dokážeš si ještě vybavit, co to bylo? Pamatuješ si důvod, proč jsi byl(a) plný(á) vzteku, zklamání, smutku?

Pokud ano, zkus o té situaci ještě chvíli přemýšlet. Určitě sis zvolil(a) nejvhodnější způsob, jak na ten důvod reagovat? Chci tím říct, jsou dva typy lidí. Někdo vidí sklenici poloprázdnou, někdo napůl plnou. A není to jen u nějakých sklenic, tenhle přístup se uplatňuje kdekoliv a kdykoliv. Něco nevyjde, někdo neudělá to, co bys chtěl(a), a hned je oheň na střeše.

Památný citát, jehož autora si nevybavuji: „Špatné pocity vznikají, když chceme, aby něco bylo jinak, nebo aby se někdo choval jinak. Tento vnitřní rozpor vytváří napětí, který vede k negativním emocím.“ Jinými slovy člověk hledá štěstí venku, nikoliv v sobě. A to je vždy špatná cesta. Pravděpodobně to děláš i ty. Protože to dělá prakticky každý.

Někdo jiný, také moudrý, zase pak řekl: „Klid a mír začíná u mne.

To znamená, že opravdové štěstí začíná u tebe. Ty máš kontrolu nad tím, jak se budeš cítit. A začíná to u toho, jak se rozhodneš na vnější události a lidi reagovat. Pokud se naučíš věci přijímat takové, jaké jsou, a naopak změníš svůj vnitřní přístup, změní se tím úplně všechno.

Když se s tebou někdo rozejde, máš dvě možnosti, jak vnitřně reagovat. A ty jsou:

  1. Další, co se se mnou rozešel! Za nic nestojím, láska prostě není pro mě! Nikdy mi to snad nevyjde. Proč vždycky já? Jsem snad tak strašný partner? Nejspíš jo!
  2. Škoda, že to nevyšlo. Alespoň mám teď víc času na sebe a svoje koníčky. Třeba se i někde najde někdo, kdo by pro mě byl vhodnější. Je navíc dobře, že se to ukončilo dřív, než by bylo pozdě.

Reakce, jakou si zvolíte, určí, jakým člověkem se stanete. A hlavně, jak se pak cítíte.

Rozhodnutí, to je to nejcennější, co máš. Ty rozhoduješ o tom, jak reaguješ na věci. O tom, jak nahlížíš na svět. O tom, jak trávíš svůj volný čas. S kým ho trávíš. Kam směřuješ. Jestli jsi naplněný(á), protože děláš práci, kterou miluješ, nebo žiješ jen svými víkendy, protože tvoje práce stojí za nic.

Nikdo a nic tě nemůže zachránit či vysvobodit. Je to tvůj život. Ty ho řídíš. Tak se přestaň na něco vymlouvat, protože jen slaboši se vymlouvají. Začni určovat, jak bude tvůj život vypadat. Začíná to jediným rozhodnutím.