Láska a vztahy Všechny články

7 důvodů proč se nevracet k bývalému partnerovi

Každý z nás si tím prošel. Láká nás to, podbízí se nám to. Jsou to přesně ty chvíle, kdy už opravdu zvažujeme pro i proti návratu k bývalému partnerovi, a mnohdy nám to nedává spát. A ačkoliv se to někdy může zdát jako správné rozhodnutí, které nás učiní šťastnými, pravdou je, že to zas tak dobrá volba být nemusí. Zde je hned 7 důvodů, proč si návrat k ex rychle rozmyslet.

1. Rozešli jste se z nějakého důvodu.

Uplyne jen pár týdnů a začnete mít staré známé pocity. Vzpomínáte na všechno krásné a romantické, co jste se svými ex zažili, všechny ty výlety, večeře, společné akce s kamarády nebo ty poklidné večery, kdy jste spolu byli jen vy dva a smáli jste prkotinám. Mějte však na paměti, že tato nostalgie bývá často pouhou iluzí.

Právě nostalgie vám zastírá mysl a zapomínáte na všechny důvody, proč jste se vlastně rozešli. Kdo by chtěl vzpomínat na hádky, podvody a lži? Na všechny ty věci, kvůli kterým jste trpěli? Nikdo. Raději vzpomínáme na to, na co vzpomínat chceme. Nebuďte slepí a uvědomte si také chvíle, kdy jste se dohadovali, navzájem uráželi nebo spali s jinými lidmi. Pokud jste se kvůli něčemu rozešli, mějte na paměti právě to, co vám do srdce vráželo kůl.

2. Stejně se rozejdete znovu.

Všichni rádi věříme, že jsme to právě my ta výjimka z pravidla, že právě náš vztah všechno vydrží a překoná. Určitě znáte také nějakou dvojici, která se den co den dohaduje, neustále si navzájem dělá scény a rozchází se stále dokola jen proto, abyste následující den zase viděli na Facebooku, jak jsou opět ve vztahu. Znáte ten pocit, kdy už je vidíte počtvrté znovu spolu a říkáte si, co pořád blbnou a neukončí to konečně.

Málokdo si umí přiznat, že někdy prostě nejste jeden druhému souzeni, ačkoliv máte tolik pěkných vzpomínek nebo třeba i hodně společného s danou osobou. Raději si ušetřete čas a trápení a nevstupujte dvakrát do téže řeky.

3. Bolí to, protože jste si na to zvykli.

Samozřejmě v každém vztahu, kterým si člověk prošel, najdete něco krásného a neopakovatelného, na co lze s láskou vzpomínat. Musíte si ale uznat, že velká část bolesti z toho, že daného člověka k sobě náhle nemáte, pramení právě v tom, že jste na tento vztah byli jednoduše zvyklí. Věděli jste, co má druhý rád, znali jste dobře navzájem svůj smysl pro humor, přivykli jste si třeba na společně trávené víkendy – a to vše je najednou pryč. Není to možná ani tolik bolest z lásky jako spíše ze strachu, že najednou jste na vše „sami“.

Postrádáte jistotu a bezpečí vztahu. To vás děsí. A to je dobrá věc, každý si tím musí projít. Znamená to, že je před vámi nyní výzva poznat opět sami sebe, přijmout svoji samotu a naučit se být šťastní, aniž by zdrojem štěstí byl někdo jiný. Každý důležitý růst v životě je provázen pochybami a bolestí, ale jakmile je toto vše překonáno, odcházíte z toho silnější než kdy dřív. A ačkoli to nyní prožíváte opravdu silně a vypadá to, že už to nikdy nebude tak dobré jako dřív, ono bude… a časem uvidíte, že i mnohem lepší. Musíte v sobě jen najít odvahu vykročit znovu do života bez starých známých okolností. Vykročit ze své zóny pohodlí.

4. Pálí vás žárlivost… a pálit ještě bude.

Je nepříjemná pravda, že za tu dobu, co jste nebyli spolu, netrávili společné večery nebo společně nechodili pít do města, je docela vysoká pravděpodobnost, že se něco stalo. Možná váš bývalý partner či partnerka byli na rande – nebo hned několika. Možná si užili nějaký krátkodobý románek, možná protančili opilí celou noc s úplným cizincem, kterého zrovna potkali v klubu. Možná se dokonce vyspali s někým, koho dobře znáte i vy…

To je bohužel možné. A co je možná ještě krutější, nic vám do toho není. Nebyli jste ve vztahu, takže se vám absolutně nemusí z ničeho zodpovídat. Hořká pilulka, kterou musíte spolknout. Ba co víc, nemáte ani právo se na to vyptávat nebo do toho jinak vrtat.

5. Ani jeden jste se nejspíš nezměnili.

Samozřejmě je možné, že jste se po rozchodu vy a váš bývalý partner od základů změnili. Možná jste uvolněnější osobnosti, máte větší nadhled, možná už se zbytečně nerozčilujete nad maličkostmi a podobně. Možná už jste oba připraveni vrátit se do vztahu s úplně jiným přístupem tak, abyste dokázali fungovat jako dva dospělí lidé. Možná… Ale pravděpodobně ne!

Vy i váš bývalý partner jste s největší šancí stále tytéž osoby, přestože vás mohl rozchod lehce změnit. (Nebo si to alespoň myslíte.) Stále stejné hádky, stejné argumenty, stejné charakterové vady a hodnoty, na kterých se nemůžete shodnout. To vše na vás pravděpodobně opět čeká, pokud se dáte znovu dohromady, a to vás povede ke stejné situaci, jakou jste již prošli. Tedy rozchodu.

6. Je čas být trochu sobečtí.

Jakmile opustíte další vztah, je zcela normální, že vás zasáhne velmi nepříjemný pocit osamělosti. Náhle jste na vše sami, již na vás doma nikdo nečeká, žádný partner, který by se s vámi díval na seriály, žádný partner, který by dobrovolně poslouchal vaše stížnosti a životní útrapy. Znovunabytá svoboda může být občas opravdu strašidelná. Ale když se pořádně zamyslíte nad tím, co v sobě nyní cítíte, spíše zjistíte, že se jedná jen o pouhý zvyk. Zvyk „nebýt sám“.

Tento zvyk sám o sobě může být však škodlivý. Neschopnost být a fungovat nezávisle na tom, zda jste či nejste ve vztahu, vás ovlivňuje daleko více, než si myslíte. Berte to teď tak, že jednoduše nadešel čas být trochu sobeckými. Zaměřte se prostě sami na sebe. Na vaše koníčky, vaše zájmy, dělejte to, co milujete. Možná jste byli ve vztahu tak dlouho, že už ani nevíte, jaké činnosti váš naplňují nadšením a energií. Nyní máte příležitost to pro sebe vše znovu objevit! Dopřejte si ten luxus věnovat se především sobě, objevujte se, poznejte sami sebe lépe. Protože nakonec člověk, který je opravdu šťastný sám se sebou a se svojí samotou, je člověk, který se v budoucnosti stává nejlepší, partnerem pro druhé. Jednoduše proto, že svého partnera pak již nepotřebuje ke štěstí. Naopak se s ním může podělit o štěstí, které pramení z něho samotného.

7. Na světě jsou miliardy jiných lidí.

Ačkoliv máte teď asi pocit, že se celý svět točí jen kolem 2 osob – vás a vašeho/vaší ex – pravda je taková, že je tu neuvěřitelně obrovské množství lidí, kteří by pro vás tvořili skvělé nové partnery. Čekají vás úplně nové příběhy, nové zážitky, kdoví možná i další rozchody. To vše patří neodmyslitelně k životu. Pocity, které vás teď svírají, jsou úplně normální. Každý si jimi musí projít. Ale ony odejdou, vždy totiž odejdou. A pak začne úplně nová kapitola vašeho života. Nemusíte se ničeho bát, proč se na to spíše netěšit? Čeká vás ještě pořádná jízda, teď a tady nic nekončí, ačkoliv se vám to nyní může zdát.