Ostatní

Jsi, kdo jsi. Buď, kdo jsi.

Užívej si toho, kdo jsi. Neodsuzuj se za to, co nejsi.

Největší svoboda, jakou si můžeš jen dopřát, je svoboda být sám sebou. Přijmout to, kdo jsi, se vším, co ti na sobě vadí, se vším, co na tobě druzí odsuzují, se vším, co na tobě druzí nechápou.

Tak se občas rozčílíš, no a co. Občas zapomínáš. Občas nedotahuješ věci do konce. Občas si připadáš hloupě, protože se ti věci nedaří. Možná nesnášíš, když se cítíš zranitelně, citlivě nebo slabě. Možná nesnášíš to, že některé věci až příliš řešíš, to, že ti některé věci nedávají spát, ačkoli jsou to maličkosti. Možná dumáš nad každou poznámkou, kterou někdo řekne.

No a co. Jsi, kdo jsi. Buď, kdo jsi.
Neexistují žádná pravidla, žádný ideální vzor.
Každý je odlišný. Každý má jiný pohled na svět.
Každý se chová jinak. Každý myslí jinak.

Nepoměřuj se s ostatními. Zapomeň na ostatní! Poslouchej to, co cítíš, že je správné a přirozené pro TEBE. Dělej to, co je vhodné pro TEBE. Vydávej se tím směrem, který ty považuješ za správný.

Nikdo tě nemusí chápat.
Nikdo tě nemusí schválit.
Nikdo ti nemusí pokyvovat.
K čemu?

Jsi, kdo jsi. To stačí. Máš absolutní právo být čímkoli a kýmkoli. Jít kamkoli. Dělat cokoli. Tak dělej, co tě baví. Dělej, co je ti souzeno.

Znamená to snad přestat dělat věci, které tě nudí? Ne. Pořád budeš muset chodit do práce. Pořád budeš muset vydělávat peníze. Pořád se budeš muset starat.

Svoboda neznamená nezřízenost.
Svoboda neznamená na všechno se vykašlat.

Svoboda znamená převzít zodpovědnost za to, abys byla taková, jaká máš být. Taková, jaká jsi v nitru. Nikoli taková, jakou by si tě přáli ostatní – přátelé, kolegové, rodina, učitelé, šéf…

Je neuvěřitelně zajímavé pozorovat, jak se člověk začne cítit, když se přestane chtít změnit. Když přestane zápasit sám se sebou. Nechá si volnost. Velká energie a zápal, kterou v sobě objevíš, tě velmi zaskočí. Najednou nic nebude problém. Ne snad, že by problémy zmizely, ale ty budeš mít sílu je překonat.

A celé je to velmi jednoduché.
Stačí se jen rozhodnout.
Být tím, kým už jsi.
Není, kým se stát, ani kam jít.
Není nic, co je třeba udělat.

Pouze přestaň bojovat. Plavat proti proudu.
To je vše.

Pak se ti teprve otevře nepoznané.